luty19

Kliwia pomarańczowa

dodano: 19 lutego 2010 przez Matuszczyki


Kliwia jest tolerancyjna, rośnie w różnych warunkach. Najlepiej kwitnie przy północnym oknie. W okresie spoczynku – wczesną zimą – wymaga temperatury 7–10°C. Gdy pojawia się pąk kwiatostanowy trzeba podnieść temperaturę do 15°C. Latem maksymalna temperatura powinna wynosić 21°C. Podczas spoczynku należy utrzymywać ziemię w doniczce zaledwie wilgotną, podlewając raz na dwa tygodnie. Gdy roślina kwitnie i później, podczas wegetacji, zwiększamy częstotliwość nawadniania co najmniej do jednego razu w tygodniu. Latem, w okresie wzrostu, zasila się nawozem płynnym przy podlewaniu raz w tygodniu.

Kliwia potrzebuje wilgotnej atmosfery, dlatego dobrze jest ustawić doniczkę na kamykach w podstawce z wodą. Liście należy myć ręcznie (gąbką nawilżoną letnią wodą), nie wolno używać preparatów do nabłyszczania. Dobrze rośnie w ziemi gliniastej.

Młode rośliny przesadzamy co roku, wiosną, do doniczki niewiele wiekszej. Rośliny starsze, rozrośnięte, lepiej pozostawić w tej samej doniczce i jedynie co 2–3 lata wymieniać wierzchnią warstwę ziemi. Przy przesadzaniu koniecznie trzeba uważać, aby nie uszkodzić mięsistych korzeni.

Kliwię rozmnaża się przez podział dużych roślin bądź za pomocą odrostów korzeniowych po przekwitnieniu. Można także rozmnażać przez nasiona, ale rośliny otrzymane w ten sposób nie zawsze mają kwiaty tej samej barwy co roślina mateczna i mają gorszą jakość. Należy też pamiętać o tym, że jeśli pozwolimy roślinie wytworzyć nasiona, to najprawdopodobniej nie zakwitnie ona w następnym roku. Nasiona otrzymane w domu wysiewamy, gdy owoce wybarwią się na czerwono.


photo
Kliwia pomarańczowa: Zdjęcie pochodzi z notki Kliwia pomarańczowa


Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy